Odstranění hydrokély

Hydrokéla („vodní kýla“) vzniká nahromaděním tekutiny v obalech varlete. Může být malá a zcela nebolestivá, ale v případech, kdy se tekutiny nahromadí více, dochází k nepříjemnému zvětšení šourku a občas i k bolestivým stavům. V takovém případě přichází na řadu operace.

 

S čím pomáhá

Hydrokéla se poměrně často objevuje u novorozenců, u nichž se obvykle sama vstřebá do jednoho roku života. V dospělé populaci se vyskytuje obvykle u mužů starších 40 let, kteří mají horší cévní zásobení varlat. Někdy hydrokéla vzniká bez zjevné příčiny, jindy se objevuje jako následek zánětů v oblasti šourku či jako následek úrazu. Operace pomáhá vrátit stav šourku do normálu.

 

Jak to probíhá

Hydrokélu obvykle objeví sám pacient, když se mu jejím vlivem zvětší šourek nebo když si v šourku nahmatá kulovitý či oválný útvar. Jelikož zvětšení šourku může nastat i následkem jiných obtíží, je třeba vždy provést vyšetření ultrazvukem. Pokud ultrazvuk potvrdí přítomnost hydrokély a pokud je tato ve velikosti omezující pacientovo pohodlí či dokonce zdraví, naplánujeme předoperační vyšetření a operaci. Při ní pak, pod anestézií, provedeme řez na postižené straně šourku, otevřeme vak hydrokély a vypustíme z něj tekutinu. Odstraníme také co největší část vaku, který tekutinu držel, abychom zabránili opakovanému vzniku hydrokély. Ránu šijeme vstřebatelnými stehy.