Vasektomie

Vasektomie neboli podvázání chámovodů je zákrok, který vede ke sterilizaci muže. Spermie mužů po vasektomii nepronikají do ejakulátu a tito muži nemohou oplodnit ženu. Proto se vasektomie řadí mezi metody antikoncepce. Popularita vasektomie v posledních letech roste.

 

S čím pomáhá

Vasektomie může být vhodným řešením pro muže, který si nepřeje zplodit (další) potomky a který nechce antikoncepci nechávat na partnerce. Obvykle po několika týdnech od zákroku je ejakulát muže prost živých spermií schopných oplodnit vajíčko a muž se stává sterilním. Tvorba spermií přitom není přerušena, takže v případě potřeby je možné muži plodnost navrátit opětovným zprůchodněním chámovodů, případně mu odebrat spermie pro oplodnění vajíčka in vitro.

 

Jak to probíhá

Vasektomie je velmi jednoduchý a rychlý zákrok, který nemá bolestivé následky a obvykle se obejde bez sebemenších pooperačních komplikací. Drobným řezem v oblasti šourku přerušíme chámovod. Oba přerušené konce uzavřeme koagulací, případně stehem. Stejný proces pak opakujeme i u druhého chámovodu. Sterilita nenastává okamžitě po zákroku, obvykle se uvádí, že je potřeba několika málo desítek ejakulací než muž začne produkovat ejakulát bez životaschopných spermií. Nepřítomnost spermií v ejakulátu potvrdí po několika týdnech po operaci provedený spermiogram. Do té doby je třeba se početí bránit ještě jinou antikoncepční metodou.