Cirkumcize

Cirkumcize, jinak také mužská obřízka, je jednoduchý operační zákrok, který spočívá v celkovém nebo částečném odstranění předkožky z penisu.

 

S čím pomáhá

Pomineme-li náboženské a estetické důvody, přistupuje se k odstranění předkožky nejčastěji u pacientů s tzv. fimózou, tedy v případech, kdy je předkožka zúžená a nejde přetáhnout přes žalud či jde přetáhnout jen s obtížemi. V takovém stavu působí předkožka nejrůznější obtíže, například záněty v oblasti žaludu nebo poruchy erekce, a musí být odstraněna. K obřízce mohou vést i jiné obtíže zasahující předkožku, například kondylomata (bradavičky).

 

Jak to probíhá

Před operací absolvuje pacient běžná předoperační vyšetření, zejména vyšetření krve a moči. Vlastní operační zákrok probíhá v lokální anestezii, která se aplikuje na nerv zodpovědný za celkovou citlivost penisu. Předkožku odstraníme skalpelem a okraje kůže sešijeme. Používáme vstřebatelné stehy, které se nemusí později vytahovat. Celá operace je záležitostí nižších desítek minut, po zákroku propouštíme pacienta domů s  instrukcemi ohledně ošetřování a hygieny ve dnech následujících po operaci. Návrat k běžnému sexuálnímu životu je po obřízce možný po 4 až 6 týdnech od operace.