Pomoc při léčbě karcinomu prostaty

SpaceOAR je speciální hydrogel, který se zavádí pacientům s karcinomem prostaty před zahájením radioterapie. Jeho úkolem je působit jako bariéra mezi konečníkem a prostatou a mírnit dopady ozařování na konečník a střevo.

Proč SpaceOAR Hydrogel

Radioterapie je efektivním způsobem léčby rakoviny prostaty a významně pomáhá šanci pacienta na přežití. Bohužel, ani navzdory stále pokročilejším a cílenějším metodám ozařování není, vzhledem k blízkosti prostaty a konečníku, možné zabránit ozáření konečníku, které s sebou nese některé nepříjemné vedlejší účinky. Může mezi ně patřit podráždění, krvácení, průjem či inkontinence stolice.

SpaceOAR Hydrogel je tělem vstřebatelná látka, která se aplikuje do prostoru mezi prostatu a konečník a vytvoří zde ochrannou bariéru. Svým složením se velmi podobá materiálům, které se běžně používají v medicíně jako chirurgické výztuže například v oblasti páteře, mozku nebo oka. Vedle negativních dopadů ozařování na konečník mírní SpaceOAR i další vedlejší projevy radioterapie, jako jsou snížená sexuální funkce a močová inkontinence.

Jak probíhá aplikace

SpaceOAR Hydrogel aplikujeme injektáží. Pacient je při výkonu v celkové analgosedaci, tedy v utlumení, ale při vědomí. Šest hodin před aplikací nesmí pacient jíst a kouřit a dvě hodiny před výkonem ani pít. Samotný zákrok trvá zhruba 20 minut, po 60 minutách pak může pacient v doprovodu odejít domů. Není nutný klidový režim, ale během prvních tří dnů po aplikaci je nutné vynechat sportovní aktivity.

SpaceOAR Hydrogel vydrží v těle několik měsíců a poskytuje tak ochranu konečníku, zatímco pacient podstupuje radioterapii. Poté se látka postupně sama vstřebá, není ji tedy nutné chirurgicky odstraňovat.