Proč je prevence důležitá

Preventivní prohlídky na urologii jsou klíčové pro předcházení všem typům urologických onemocnění. Nejzávažnějšími problémy, kterým lze díky preventivním vyšetřením předejít, jsou zhoubné nádory. Karcinom prostaty je třetím nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů, rakovina se nevyhýbá ani varlatům (zejména u mladších mužů) či močovému měchýři. Včasné odhalení zhoubného bujení značně zvyšuje možnosti úspěšné léčby a prodlužuje délku pacientova života. Preventivní návštěvu urologie doporučujeme všem mužům nad 35 let. Muži starší 50 let by měli absolvovat preventivní urologickou prohlídku každý rok.

Jak probíhá preventivní vyšetření

Při preventivní prohlídce s vámi nejprve probereme anamnézu, tedy vaši zdravotní historii. Prostřednictvím fyzikálního vyšetření posoudíme celkový tělesný stav, změříme vám krevní tlak a odebereme vzorky moči a krve.

Následuje ultrasonografie močopohlavních orgánů, tedy ledvin, močového měchýře, pánve, prostaty, varlat, eventuálně penisu.

Odebraný vzorek moči vyšetřujeme na přítomnost krve, cukru, infekce, krystalů močových kamenů. V případě podezření na infekci močových cest nebo sexuálně přenosné onemocnění provádíme kultivační vyšetření moči, případně stěru z močové trubice. Při podezření na infekci v prostatě a/nebo v semenných váčcích provádíme také kultivační vyšetření ejakulátu. Moč klientů s podezřením na nádor močového měchýře podrobujeme cytologickému vyšetření.

V odebraném vzorku krve sledujeme faktory vypovídající o funkci ledvin a jater, zjišťujeme hladinu cukru, tuků a cholesterolu. U mužů nad 40 let zjišťujeme koncentraci nádorového markeru PSA. U mužů s podezřením na nádor varlete vyšetřujeme nádorové markery betaHCG a alfafetoprotein. Při podezření na poruchu plodnosti nebo na syndrom stárnoucího muže se u mužů starších 45 let zaměřujeme i na hladinu testosteronu.

S ohledem na anamnézu a zjištění z jednotlivých vyšetření můžeme u vybraných pacientů doporučit některá další vyšetření, například uroflowmetrii (měření průtoku moči), skrínigové vyšetření rakoviny střev či rentgen plic

Kolik za vyšetření zaplatím

Preventivní uroonkologická prohlídka na naší klinice stojí 2500 Kč. Nabízíme také průběžné programy urologické a andrologické péče, z nichž některé zahrnují i komplexní uroonkologickou prohlídku. Více o obsahu těchto programů se můžete dozvědět zde.