Cystoskopie je diagnostická vyšetřovací metoda, která umožňuje prohlédnout vnitřní stěnu močového měchýře či močové trubice. K rozhodnutí provést cystoskopii může vést například přítomnost krve v moči, obraz zesílené stěny močového měchýře z ultrazvuku nebo časté záněty močového měchýře. Je-li to potřeba, můžeme během cystoskopie rovnou odebrat vzorek tkáně ze stěny močového měchýře či trubice, který pak putuje na další vyšetření.
S čím pomáha
Cystoskopie hraje důležitou roli především při diagnostice onemocnění. To se může projevovat přítomností krve v moči. Cystoskopie umožňuje odhalit odchylky sliznice od normálu, například zúžení močové trubice kvůli zvětšené prostatě u mužů a další.
Jak to probíhá
Cystoskopie je vyšetření endoskopické. Cystoskop je optický přístroj složený z ohebného tubusu , zdroje světla a optiky. Zavádí se do močové trubice, jejíž ústí se, stejně jako samotný cystoskop, napřed ošetří znecitlivujícím gelem. To omezí nepříjemné pocity při vyšetření. Celé vyšetření netrvá nijak dlouho, obvykle ho zvládneme během 10 minut.