Jak se projevuje
Zánět močové trubice (uretritida) se vyskytuje ve dvou formách – nekapavčité a kapavčité. Projevuje se především změnami při močení, nejčastěji pálením a řezáním, častým nutkáním na močení a zkaleným až bělavým výtokem. U žen je uretritida mnohdy spojena se zánětem pochvy.
Kapavčitá uretritida má jiný průběh u žen a jiný u mužů. U žen může být počátek zcela bez příznaků nebo jsou velmi slabé, což představuje nebezpečí nepozorovaného rozšíření infekce na děložní čípek, dělohu a vejcovody. Jsou-li zasaženy vejcovody, může dojít k jejich zjizvení a následné neplodnosti. Asi 50 % žen s kapavkou pozoruje příznaky v podobě pálení při močení a výtoku. Děložní hrdlo nemocné ženy je zarudlé a potažené hnisem. Může se objevit krvácení mimo menstruaci či krvácení po pohlavním styku. Infekce může zasáhnout také žlázky na malých stydkých pyscích a žlázky při ústí močové trubice a může dojít ke vzniku bolestivého abscesu.
U mužů se kapavčitá uretritida ohlašuje výraznými zánětlivými potížemi. Vyústění močové trubice je zarudlé a zduřelé a nastupují obtíže v podobě pálení a bolesti při močení se silným hlenovitým hnisavým výtokem. Při neléčení se zánět může rozšířit na prostatu, semenné váčky či nadvarle. Po akutním počátečním stádiu příznaky postupně slábnou a uretritida přechází do chronického onemocnění. Během něj se objevuje vleklý slabý výtok.
Kdo je ohrožen
Nekapavčitá a kapavčitá uretritida mají různé příčiny. Nekapavčitá uretritida se častěji vyskytuje u žen a její nejčastější příčinou jsou bakterie, které vniknou do močové trubice. Obvykle jde o bakterie vyskytující se v oblasti konečníku a pochvy. Mohou se rozmnožit mimo jiné následkem špatné hygieny při sexuálních aktivitách.
Vedle nedostatečné hygieny intimních partií usnadňují vznik uretritidy těhotenství a cukrovka.
Kapavčitá uretritida patří mezi pohlavně přenosné nemoci. Je způsobená bakterií Neisseria gonorrhoeae (známou také jako gonokok), která se při pohlavním styku dostane do pohlavních cest. Objevuje se více u mužů než u žen, nejčastěji pak ve věkové skupině 15 až 35 let.
Riziku vzniku kapavčité uretritidy se vystavují především lidé, kteří provozují nechráněný pohlavní styk s více partnerkami či partnery.
Jak probíhá vyšetření a diagnóza
Zánět močového trubice diagnostikujeme na základě rozboru moči. Díky němu dokážeme poznat, které bakterie jsou zodpovědné. V případě odhalení kapavčité uretritidy je nutné vyšetření všech sexuálních partnerů.
Jak léčíme
Základem léčení infekce močové trubice, ať už nekapavčité, či kapavčité, je nasazení antibiotik. Vybíráme je podle toho, které konkrétní bakterie infekci způsobily. Důležitým předpokladem úspěšné léčby je klid a dodržování řádného pitného režimu, protože bakterie je třeba z těla vyplavovat. Nejlepší je pít čistou vodu a bylinkové čaje, eventuálně brusinkový džus. Na zmírnění bolesti lze použít běžně dostupné léky tlumící bolest.