Jak se projevuje
Zánět prostaty (prostatitida) se vyskytuje buď v akutní, nebo chronické formě. Akutní zánět prostaty je méně častý a provázejí ho výraznější příznaky – může se ohlásit častějším nutkáním na močení, bolestí při močení, výtokem z močové trubice. Pacient má horečku, někdy zimnici, objevuje se také tupá bolest v rozkroku a bolest v tříslech nebo podbříšku při stolici a při pohlavním styku. Výjimkou nejsou poruchy erekce, bolesti při orgasmu či krev v ejakulátu.
Obtíže při močení a výše popsané bolesti se objevují i u chronického zánětu, obvykle však v mírnější podobě, což může svádět k váhání s návštěvou lékaře. Vzhledem k tomu, že podobné příznaky mohou mít i závěžnější, život ohrožující onemocnění, není radno s konzultací s lékařem otálet.
Kdo je ohrožen
Prostatitida je jedním z nejčastějších urologických onemocnění u mužů. Ve věkové skupině do 50 let je chronická prostatitida dokonce na prvním místě mezi obtížemi, se kterými pacientu navštěvují urologa.
Až 90 % procent případů zánětu prostaty tvoří nebakteriální chronická prostatitida, známá také jako syndrom chronické pánevní bolesti. Druhou nejčatější formou je bakteriální chronická prostatitida. Nejméně časté jsou akutní bakteriální záněty.
Vyšší riziko vzniku prostatitidy je u mužů, kteří prodělali zánět močového měchýře nebo jiné části močových cest. Další rizikové faktory představují zvětšená prostata, anomálie v močovém ústrojí a anální sexuální styk. Zánět prostaty se může rozvinout také jako následek léčby jiného onemocnění, při níž byl pacientovi zaveden katetr do močové trubice.
Jak probíhá vyšetření a diagnóza
Vzhledem k tomu, jak citlivou a k poruchám náchylnou částí těla je prostata, a jak nejasné mohou být příznaky zánětu, je vyšetření vedoucí ke stanovení diagnózy komplexní. Kombinuje se objektivní vyšetření, včetně vyšetření prostaty konečníkem, s ultrazvukem močopohlavního systému a laboratorními vyšetřeními moči, výtěru z močové trubice, eventuálně ejakulátu.
Jak léčíme
V případě bakteriální infekce představují základ léčby antibiotika. Je-li infekce chronická, podávají se dlouhodobě v malých dávkách. U chronického zánětu podstaty je léčba individuální podle toho, co se jeví být hlavní příčinou obtíží (přesná příčina je obtížně určitelná). Fokusovaná rázová vlna je vysoce účinná, bezpečná a nebolestivá léčba chronického pánevního syndromu. Využití při léčbě chronické prostatidy mohou najít léky na zlepšení vyprazdňování močového měchýře a zhoršenou funkci pánevního dna (tzv. alfa-blokátory), léky proti zánětům, analgetika. U závažných případů, kdy nateklá prostata blokuje tok moči, bývá někdy třeba operativního odstranění postižené části žlázy.